Programy


- Redukce nadváhy
- Zlepšení fyzické kondice
- Nabírání svalové hmoty
- Tvarování postavy
Program redukce nadváhy

Žijeme dnes v době, která nám nabízí velké množství civilizačních vymožeností, ale také s sebou přináší i řadu zdravotních problémů a komplikací. Některé můžeme jen těžko ovlivnit, jiným se však dá předcházet vhodným životním stylem. Hodně lidí trápí nadváha, která je často důsledkem nedostatečného pohybu a vyloženě špatných stravovacích návyků. Kromě toho, že naše tělo nepůsobí příliš esteticky, nám nadváha působí i vážnější komplikace - problémy s vysokým krevním tlakem, vysokou hladinou cholesterolu, potíže s pohybovým aparátem, atd.
Tréninkový program zaměřený na snížení nadváhy je sestaven na základě individuální konzultace s každým klientem. Samozřejmou součástí programu je sestavení optimálního jídelníčku, změření množství podkožního tuku a vypracování cvičebního plánu. Cílem tohoto programu je trvalé snížení vaší hmotnosti bez následného opětovného nabrání hmotnosti (tzv. jo-jo efekt), zlepšení fyzické kondice a také získání vhodných stravovacích návyků.

Program zlepšení fyzické kondice

Kondiční cvičení je prospěšné v každém věku pro osoby s jednostrannou činností, osoby s rychle nastupující únavou z pohybu nebo vystavené psychickému stressu. Je tedy určen lidem, kteří nejsou spokojeni se stavem své fyzické kondice. Fyzická kondice volně přeloženo znamená „tělesné předpoklady“, jinak řečeno cílem tohoto programu je zlepšení Vašich tělesných předpokladů pro jakoukoliv tělesnou námahu. Nedostatečná fyzická kondice člověka v dnešní době je následkem pasivního a sedavého způsobu života a je vždy spojena s potenciálně zhoršenou funkcí srdečního svalu, oběhového systému a dýchacího ústrojí. Projevuje se při zvýšené fyzické námaze (chůze do schodů, lehký klus, jakákoliv lehká práce) zvýšením tepové frekvence až k maximálním hodnotám, dýchavičností, nadměrném pocením a dalšími nepříjemnými příznaky. Trénink je speciálně zaměřen na zvýšení schopnosti klienta po delší dobu snášet fyzickou zátěž v pásmu optimální tepové frekvence, rozvíjí se tak aerobní a anaerobní vytrvalost, silová a rychlostní vytrvalost, což má za následek zlepšení parametrů kardiovaskulárního systému a dýchacího ústrojí a tedy i Vaší fyzické kondice. Tento program je vždy uzpůsoben zdravotnímu stavu, věku a pohlaví klienta. Kondiční cvičení je forma aktivní relaxace pro správné fungování pohybového aparátu, prevence civilizačních chorob, udržení vzhledu - hmotnosti

Program nabírání svalové hmoty

je určen všem lidem, kteří nejsou spokojeni s velikostí a stavem svalové hmoty na svém těle. K tomu, aby člověk „přinutil“ své svaly sílit a růst, je nutné organismu dodat živiny v daném množství, poměru a kvalitě, absolvovat kvalitní objemový trénink a v neposlední řadě závisí na kvalitní regeneraci. Ke každému klientu přistupuji individuálně, s přihlédnutím k somatotypu jedince a jeho geneticky daných předpokladů. Program začíná u každého jinde s ohledem na věk, zdravotní stav a tělesnou kondici klienta. Možná se na první pohled zdá, že tento program je určen výhradně mužům, avšak dnes není žádnou výjimkou tzv. skrytá obezita u žen (rozměry tělesných segmentů působí normálně, přičemž tělo trpí velkou absencí kvalitní svalové hmoty), následkem čehož je nemožné tělo zbavit přebytku tuku. Proto je tento program využíván i u některých žen při tvarování těla, redukci tělesného tuku apod. Na tento program se dá navázat dalšími programy, např. tvarování postavy.

Program tvarování postavy

Jedná se o tvarování těla pomocí redukce tělesného tuku (a) nebo přibráním svalové hmoty. Redukce tuku spočívá v aerobním pohybu střední zátěže (kruhový trénink) a úpravě stravovacích zvyklostí. Počáteční fáze redukce je zaměřena na cca 20% záporný rozdíl mezi příjmem(dieta) a výdejem(trénink) kalorií. V dalších fázích se záporný kalorický rozdíl snižuje až do rovnovážného průměrného energetického příjmu a výdeje, který je nezbytný pro udržení vzhledu postavy. Pozvolnou plánovanou redukcí dosáhnete svých cílů a předejdete tzv. Jo-Jo efektu. Přibíraní svalové hmoty závisí opět na vyvážené stravě a na systematickém přetěžování svalových partií za účelem jejich adaptace(růstu). Pro nárůst svalstva se pravidelně konzumují doplňky výživy, které obsahují větší koncentraci určitých složek běžných potravin. Program doplňuje sestavení optimálního stravovacího plánu, jehož cílem je respektovat individuální přání klienta tak, aby se jeho nové stravovací návyky snadno a natrvalo staly součástí jeho životního stylu. Program tvarování postavy je vhodný pro všechny věkové kategorie. K dosažení cíle je potřeba alespoň tři tréninky týdně a dodržení individuálního stravovacího plánu.
Funkční trénink (nový program)

Ideální forma cvičení v redukčním programu , ale i v programu tvarování postavy a zlepšení fyzické kondice, není však určen k budování masivní svalové hmoty . Tento typ tréninku je zajímavou změnou pro ty , které už nebaví jen klasické cvičení na posilovacích strojích a mají potřebu určité změny. Výhodou je, že za krátkou dobu můžete efektivně procvičit všechny svaly na těle.

Co je to funkční trénink ?

Funkční trénink zaměřen na zlepšení flexibility, mobility,stability a koordinace. K základnímu funkčnímu tréninku postačí váha vašeho vlastního těla. Podle úrovně kondice a motorické vyspělosti a také pro pokročilejší, efektivnější a zábavnější formu cvičení se využívají v tréninku různé cvičební pomůcky… TRX, FLOWIN, BOSU, Kettlebel, činky, nestabilní podložky, medicinbaly, expandery, fitball Funkční trénink se od klasického posilovacího tréninku na strojích / izolované cviky – pohyb pouze v jedné rovině / odlišuje svoji komplexností s využitím všech tří rovin pohybu. Při cvičení se tak zapojí maximální množství svalových skupin . Izolované cviky procvičují pouze určitou svalovou skupinu, nikoliv však pohyb jako takový.. Funkční trénink tak přispívá k vyšší svalové rovnováze, podporuje rovnoměrné zatížení a zdravý rozvoj svalových skupin . V modelově připravených situacích se uplatňují prvky zrychlení , zpomalení a stabilizace a to tak , aby byly co nejvíce podobné běžné aktivitě člověka. Výrazně to tak přispívá k prevenci zranění pohybového aparátu. Jde tak o cílený trénink pohybu , zaměřený na součinnost nervosvalového systému.

Váha vašeho těla, nějaké to náčiní…a výsledek může být překvapivý !

TRX - funkční posilování celého těla s využitím závěsného systému

Systém TRX tvoří nastavitelné pásy opatřené sadou karabin.Principem tréninku je zavěšení jedné části těla do popruhů, přičemž druhá část zůstává v kontaktu s podložkou. Kombinace vlastní váhy těla a svíraného úhlu s podložkou tak ovlivňuje výslednou intenzitu cvičení. Kromě hmotnosti těla a gravitace TRX využívá prvky nestability pro posílení svalů stabilizačního systému. Pohyby pomocí TRX integrují sílu, rovnováhu do jedné dynamické formy. Cvičení je vhodné pro všechny úrovně fyzické zdatnosti.

FLOWIN – funkční posilovací trénink celého těla na kluzké podložce
FLOWIN je nový tréninkový koncept, který využívá váhu vlastního těla. Cvičení má charakter koncentrovaných pohybů , které se vykonávají pomocí tření podložek o tréninkovou plochu. Při tréninku se využívá jen hmotnost vlastního těla, působící jako přirozený odpor. Intenzita zátěže odpovídá hmotnosti těla a tlaku , který při cvičení vyvíjíte a je vhodné pro všechny úrovně fyzické zdatnosti.

Kruhový trénink
V praxi jde o vykonávání jednotlivých cviků na různé svalové partie v rychlém sledu za sebou. Stanoviště / 6 – 12 / se střídají s minimální pauzou a v jednom kole procvičíte celé tělo. Celý okruh cviků se opakuje celkem 3 x. Cvičí se s menší zátěží a vyššími počty opakování . V tomto tréninku se využívají klasické posilovací stroje v kombinaci s dalšími cvičebními pomůckami jako je fitball, bosu , činky , medicinbaly, gumové expandery Trénink je se sestaven s ohledem na to zda jste začátečník nebo pokročilý s přihlédnutím k vaší fyzické zdatnosti.